„Népszavazás lesz vasárnap Csíkszentkirály községben, az erre jogosult mintegy 4900 ember két új község - Csíkszentlélek és Csíkszentimre - létrehozásáról dönthet. Ez lesz a harmadik és feltehetően az utolsó próbálkozás, az első két alkalommal az egyenesen nem érintett települések távolmaradása miatt fulladt kudarcba a próbálkozás. Három a magyar igazság, vagy harmadik az Isten igaza - két mondás is reményt adhat a falujuk leválásában bizakodóknak" - írta Szondy Zoltán a Hargita Népe napilapban (2003. február 21.), s interjúalanya, Ráduly Róbert Kálmán parlamenti képviselő „hozzávetőleg kétharmados jelenlétet és meggyőző többségű igen szavazatot" várt a referendumon. Mindketten prófétának bizonyultak, sőt még szerénynek is nevezhetők az akkori elvárásaik. A február 24-i népszavazás adatai ugyanis még a legderűlátóbbak elképzeléseit is felülmúlták.
A korábbi (két) negatív részvételi arányhoz viszonyítva jelentősen több szavazópolgár járult az urnákhoz: Csíkszentkirály község hat települése lakóinak 76 százaléka szavazott, s döntő többségük támogatta azt az elképzelést, hogy újraalakuljon Csíkszentimre és Csíkszentlélek község. Úgy, ahogyan voltak az 1968. évi megyésítésig, amikor bukaresti hatalomnak, illetve a központ helyi képviselőnek, végrehajtóinak az önkényes határozatából adódóan Csíkszentlélek községet Csíkszentkirályhoz csatolták. Az 1968 előtti jogállás visszanyerése azt jelenti, hogy Csíkszentlélek ismét községet alkot Fitód, Csíkmindszent és Hosszúaszó falvakkal együtt. Egymagában újból külön község lesz Csíkszentimre is. A 76 százalékos részvételi arány mellett átlagban meghaladja a 90 százalékot azoknak az aránya, akik a két régi-új községre szavaztak. Csíkszentléleken a szavazók közel 100 százaléka értett egyet az önállósulással, a község újraalakításával.
Nyilván, sokan megkérdezik, ugyan miért diadal a székelyföldi tömbmagyarság községeinek széttagolása újabb községekre. Sokan attól tartanak, hogy az effajta különválások a (román) betelepítésekhez teremtenek újabb lehetőségeket, hiszen - például - az új községekbe rendőrörsökre is szükség lesz. Az aggodalom alaptalan. Az ellenérvek erősebbek. Az említett települések lakóinak egyértelmű joga az egykori községstátus visszaszerzése. Csíkszentlélek esetében elég, ha csak a földrajzi fekvést említjük. Csíkszentkirály és Csíkszentimre a Csíkszereda-Tusnádfürdő vasútvonal mentén fekszik, Csíkszentlélek, Csíkmindszent, Fitód és Hosszúaszó falvakból viszont nincs közvetlen vasúti vagy közúti összeköttetés a községközponttal, csak Csíkszeredán keresztül. Az utazás hosszú (kétszer 20-25 km), körülményes (átszállások), költséges (50-100 ezer lej) és időigényes (oda-vissza fél nap). Mindezeket figyelembe véve megállapítható, hogy a Csíkszentkirály - mint községközpont - lakóinak a részéről nagyon dicséretes gesztus a különválás támogatása. Dicséretes az is, hogy az érintett falvak lakói tudtak élni az önállósulás lehetőségével. Summa summarum: rövidesen két magyar polgármesterrel több lesz „Csíkországban".
B. L.
Forrás: http://www.epa.oszk.hu/00700/00711/00033/